A dielektromos funkció biztosítása mellett a szigetelőanyagnak a védendő berendezés használati feltételeinek megfelelő hőmérséklet-ellenállással is rendelkeznie kell. Ezt a képességet a termikus osztály jellemzi, és a specifikációban meg kell határozni.
A termikus osztály határozza meg azt a maximális hőmérsékletet, amelyen egy elektromos szigetelő az öregedés tekintetében bizonyos termikus stabilitást tart fenn. Ez tehát bizonyos értelemben a maximális használati hőmérséklet ajánlott a szigetelés optimális élettartama érdekében.
Az IEC 60085 szabvány szerint a szigetelő hőszigetelési osztályát egy betű határozza meg:
Figyelmeztetés : a termikus osztályon feltüntetett hőmérséklet megfelel a tényleges hőmérséklet a szigetelés szintjén . Nem tévesztendő össze a maximális környezeti hőmérséklettel vagy a transzformátor esetében a hőmérséklet-emelkedéssel.
Az IEC 60085 szabványon kívül léteznek más, a szigetelőanyagok osztályozására vonatkozó szabványok is, amelyeket a tanúsító szervezetek állíthatnak ki. Ezen a területen az UL tanúsítás az egyik legtekintélyesebb termékmegfelelőségi jel, az Underwriters Laboratories® által kiadott, világszerte elismert biztonsági védjegy. Így egy UL tanúsítvánnyal rendelkező elektromos szigetelőt a következő minősítéssel látnak el "UL kártya", amely bizonyos értelemben a szigetelő megfelelőségi útlevelét jelenti. .
Az anyag termikus tulajdonságait illetően az UL-kártya számos jelzést ad:
Így az, hogy egy szigetelőanyagról azt mondjuk, hogy 130°C RTI-nek ellenáll, azt jelenti, hogy elektromos vagy mechanikai igénybevétel esetén 60 000 óra elteltével a termék megtartja eredeti tulajdonságainak legalább 60% részét.
Figyelmeztetés fontos megjegyezni, hogy az IEC 60085 és az UL RTI-k között a hőfokosztály-értékek nem mindig egyenértékűek.
Az ideális elektromos szigetelő mindenekelőtt az, amelyik megfelel az előírásoknak.
Az elektromos szigetelő kiválasztásának 4 kulcsfontosságú kritériuma.
A szigetelőanyagoknak természetesen dielektromos tulajdonságokkal kell rendelkezniük, amelyek lehetővé teszik a berendezések hatékony védelmét. Bizonyos esetekben azonban elengedhetetlen, hogy a választott elektromos szigetelés ellenálljon a magas hőmérsékletnek. Ezért nem feltétlenül a legjobb dielektromos teljesítményre kell törekedni, és kompromisszumokat kell kötni, különösen a mechanikai szilárdság tekintetében. Tudjon meg többet a szigetelők dielektromos tulajdonságainak romlásáról.
A szigetelés kiválasztása szorosan összefügg az élettartama során a szigetelésre ható hőviszonyokkal. Egy szigetelő ugyanis egyrészt hő hatására romolhat, másrészt a dielektromos szilárdsága a hőmérséklet függvényében változik. Ezért a szigetelés kiválasztásakor ügyelni kell a berendezés hőosztályának figyelembevételére.
A gazdasági szempont fontos szempont, amelyet figyelembe kell venni a szigetelőanyag kiválasztásakor, mivel a költségek tekintetében nagy különbségek lehetnek két anyag között. A nagy teljesítményű szigetelő költségei segíthetik a szigetelt berendezés megbízhatóságát, és így lehetővé tehetik, hogy a rendszert alkotó többi állomáson jelentős nyereséget érjenek el.
Szem előtt kell tartani, hogy nem minden anyag egyforma még akkor is, ha kémiai összetételük eleve azonos. Például, ha minden poliimid többé-kevésbé ellenáll a hőnek, a Kapton® márka továbbra is referencia és minőségi garancia marad, mivel a gyártó részt vesz egy olyan tanúsítási folyamatban, amely garantálja a következetesen azonos teljesítményt.
Az elektromos szigetelők 4 típusa érdekes hőállósági képességeket kínál:
A poliészterek önmagukban is képesek 160 °C-os, vagy az expozíció időtartamától függően még ennél is magasabb hőmérsékletet elviselni. A szabványok az IEC esetében 130°C-ot, az UL esetében pedig 105°C-ot írnak elő. A PET poliészter például 105°C-ig jól teljesít, a PEN pedig még 160°C-on is használható.
A polietilén jó szigetelő, de nem használható 60°C/RTI UL folyamatos, illetve 130°C/IEC hőmérséklet felett.
A poliimid a leghatékonyabb polimer, ha jó elektromos szigetelést keresünk magas hőmérsékleten, mivel több órán keresztül több mint 400 °C-ot is képes elviselni. A poliimid legismertebb márkája a Kapton, amely ragasztó vagy fóliatekercs formájában kapható.
A hőteljesítmény javítása érdekében lehetőség van több anyag előnyeinek kombinálására is. Így a Nokamex Duplex két anyag összeszereléséből áll:
Az így kapott anyag kiváló szigetelő, magas hőmérsékleten is használható és nagy mechanikai ellenállással rendelkezik.
Az elektromos szigetelőanyag hőállósága több tényezőtől, például az anyag kémiai összetételétől függ. Így a poliimidek hőállósága a hőcsúcson akár 400 °C-ig is terjedhet, míg a polietilén nem bírja a nagy hőt. Ezenkívül az anyagok kombinációi végtelenek.
A megfelelő elektromos szigetelő kiválasztásához ismernie kell a védendő berendezés hőosztályát. A választás ezután a gazdasági, termikus és elektromos kritériumok közötti kompromisszum kérdése. Szakértőink minden tanácsukat összegyűjtötték egy ebook a nagy teljesítményű anyagokról és az elektromos szigetelésről!
Csapataink a lehető leghamarabb válaszolnak Önnek