Żaden materiał izolacyjny nie ma nieograniczonej żywotności, a właściwości dielektryczne mogą z czasem ulec pogorszeniu. Chociaż współczynniki degradacji tych izolatorów mogą się różnić, konsekwencje są zawsze takie same: awaria chronionego sprzętu. Dlatego ważne jest, aby zawsze wybierać materiał dostosowany do specyfikacji.
Na pogorszenie właściwości dielektrycznych izolatorów wpływają głównie dwa czynniki:
Rzeczywiście, przez całe życie izolator elektryczny jest zmuszony do walki z prądem. Ta ciągła walka osłabia go, ponieważ prąd elektryczny stopniowo niszczy powierzchnię izolatora. Po pewnym czasie pojawia się łuk elektryczny, a zatem przerwanie funkcji izolacji .
Co więcej, im gwałtowniejszy atak prądu, a zatem im wyższe napięcie, tym szybsza degradacja.
Oprócz tych czynników, których wpływ jest systematyczny, istnieje wiele innych parametrów degradacji, które należy wziąć pod uwagę. Są one związane ze środowiskiem, w którym izolacja ewoluuje i mogą być powiązane z różnymi procesami fizyko-chemicznymi:
Konkretnie, degradacja materiału prowadzi do pogorszenia właściwości izolacyjnych, tj. do zmniejszenia wytrzymałości dielektrycznej.
Materiał stanie się zatem mniej odporny na działanie pola elektrycznego i istnieje ryzyko przerwania funkcji dielektrycznej.
Konsekwencje przerwania funkcji dielektrycznej materiału są niestety często nieodwracalne. W rzeczywistości, gdy ma to miejsce po częściowym rozładowaniu, izolacja jest zniszczona a sprzęt elektryczny, który musi chronić, natychmiast przestaje działać. Aby to zilustrować, możemy zatem powiedzieć, że izolator elektryczny zachowuje się jak "bezpiecznik funkcji izolacyjnej".
Przewidywanie tego pogorszenia nie zawsze jest łatwe, ponieważ degradacja samej izolacji nie jest widoczna przed jej pęknięciem. Dlatego ważne jest, aby wybrać materiały wysokiej jakości, które są dostosowane do rzeczywistych warunków użytkowania. Oto 2 podstawowe kryteria, które należy wziąć pod uwagę:
Niezbędne jest dokładnie znać ograniczenia funkcjonalne sprzętu czy jest to maszyna wirująca, czy transformator, aby wybrać materiał izolacyjny, który będzie najlepiej odpowiadał specyfikacjom.
Wybór izolacji jest zatem podyktowany jej właściwościami dielektrycznymi, ale także jej klasa termiczna Dlatego też normy europejskie, takie jak certyfikaty IEC i UL, odgrywają ważną rolę.
Jeśli chodzi o żywotność izolatora, wiadomo, że wytrzymałość dielektryczna zmienia się w zależności od zakresu wybranych materiałów izolacyjnych. Pogorszenie jakości materiału izolacyjnego niskiej jakości może zatem nastąpić przedwcześnie z powodu wad, takich jak ubytki obecne w materiale.
Dlatego też wybór materiałów od uznanych producentów jest zawsze wskazany, ponieważ producenci angażują się w proces certyfikacji, który często gwarantuje lepszą odporność na degradację właściwości dielektrycznych.
W trakcie eksploatacji materiał izolacyjny poddawany jest intensywnym naprężeniom elektrycznym i termicznym, które osłabiają go i pogarszają jego właściwości dielektryczne. Jeśli degradacja izolatora jest nieunikniona, można ją ograniczyć poprzez wybór wysokiej jakości materiałów i dostosowanie do rzeczywistych warunków pracy .
Nasze zespoły odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe