Výroba sestavy spočívá ve spojení 2 materiálů, aby se vytvořil mechanický spoj. V tomto článku se podrobně seznámíme s různými technikami montáže.
Všechny materiály lze spojovat, ale účinnost spojení závisí na velkém množství fyzikálních a chemických parametrů. Volba procesu spojování proto musí odpovídat omezením a potřebám vašich specifikací.
Existuje nekonečné množství mechanických montážních metod, zde jsou uvedeny ty nejznámější:
Příklady nepřímých mechanických sestav
Příklady přímých mechanických sestav
Nepřímé mechanické montážní metody mají tu nevýhodu, že způsobují mechanické namáhání materiálů a někdy jsou synonymem pro jejich poškození (vrtání, deformace, trhliny atd.).
Svařování a pájení jsou procesy, které spojují materiály tavením. Tyto vysoce technické postupy se běžně používají ke spojování kovových konstrukcí.
Svařování je nevratný způsob spojování, který je v případě kovů obzvláště obtížně proveditelný. Při špatné kontrole totiž může vést ke zhoršení mechanických vlastností a často vyžaduje dodatečné úpravy.
Kovy nejsou jedinými materiály spojovanými svařováním:
Termoplasty se tímto způsobem běžně montují, například při uzavírání plastových obalů.
Lepení je metoda spojování dvou materiálů pomocí lepicí hmoty.
Díky technickému pokroku, kterého průmysl dosáhl, je nyní možné lepením montovat téměř všechny materiály pro konstrukční i nekonstrukční aplikace.
Lepicí fólie je tenký materiál, na kterém je nanesena lepicí hmota (lepidlo). Pokud je tato fólie z obou stran pokryta lepidlem, lze ji použít k trvalému spojení dvou materiálů.
Je také možné vyrobit rozebíratelné spoje pomocí:
Kromě univerzálnosti mají metody lepení pomocí lepidel tu výhodu, že nemění základní vlastnosti materiálů, což není případ svařování a nepřímého mechanického lepení.
Žádná montáž není nemožná, pokud zvolíte správný postup. Chcete zachovat celistvost spojovaných materiálů? V takovém případě zvolte nepřímé metody spojování, jako je lepení nebo použití lepidel.
Naše týmy vám odpoví co nejdříve