Co je to elektrický izolant a v jakých formách se vyskytuje?

Home " Zprávy " Co je to elektrický izolant a v jakých formách se vyskytuje?

Elektrické izolátory jsou nepostradatelným prvkem ve všech průmyslových odvětvích, protože slouží k ochraně zařízení a osob. Tyto izolátory se vyrábějí ve stovkách kombinací tvarů, materiálů a sestav pro někdy velmi odlišná použití. Zde je stručný přehled těchto materiálů.

Jak definovat elektrickou izolační schopnost vysoce výkonného materiálu?

Funkcí elektricky izolačního materiálu je zabránit průchodu proudu mezi dvěma vodivými částmi vystavenými rozdílu elektrických potenciálů. Elektrickoizolační charakter materiálu je definován jeho měrným odporem, fyzikální veličinou symbolizovanou písmenem ρ (Ω⋅m), a jeho dielektrickou pevností, což je maximální hodnota elektrického pole, kterou materiál vydrží, než dojde ke vzniku elektrického oblouku. O materiálu se tedy říká, že je izolační, pokud je jeho elektrický odpor větší než 108 Ω⋅m.

Jaké jsou různé typy elektrických izolátorů?

Dielektrické materiály jsou k dispozici v různých pevných (papír, netkané textilie, fólie) nebo kapalných (pryskyřice) formách.

Pružná izolace

Pružné izolace jsou izolace o tloušťce menší než 1 milimetr, prodávané jako papír nebo vlákna. Například papíry, jako je Nomex®, jsou meta-aramidy s vynikající tepelnou stabilitou (od -196 °C do +300 °C). Je proto ideálním elektrickým izolantem pro mnoho aplikací: transformátory, větrné turbíny, hybridní vozidla atd. Jiné, jako například Nokamex, špičkový laminát z polyimidu Kapton® a aramidového papíru Nomex®, mají vynikající tepelné, elektrické a mechanické vlastnosti.

Tuhá vrstvená izolace

Lamináty představují řadu izolačních materiálů složených z několika vrstev materiálu. Základem izolace jsou výztuhy (papír, skleněná rohož, skleněná tkanina, slída), které jsou před polymerizací potaženy fenolovou, polyesterovou, epoxidovou nebo silikonovou pryskyřicí. Vyskytují se ve formě desek o tloušťce od několika desetin milimetru až po několik desítek milimetrů. Je tedy možné kombinovat vlastnosti těchto materiálů a získat tak izolant, který vykazuje jak vysoké tepelné, tak mechanické elektrické vlastnosti.

Tyto izolátory lze použít v motorech a transformátorech, generátorech, elektrických zařízeních...

Technické filmy

Fólie jsou izolační polymery o tloušťce menší než 0,5 mm, které jsou k dispozici ve formě rolí. Jejich složení se velmi liší a existuje mnoho různých formulací s vlastními dielektrickými, tepelnými a mechanickými vlastnostmi. Silnou stránkou polyimidů typu Kapton® je tedy tepelná odolnost (až 400 °C jako krátkodobá tepelná špička) s ohledem na ostatní vlastnosti, které zůstávají velmi vysoké, zatímco polyestery typu Mylar® patří mezi izolanty s nejvyššími dielektrickými hodnotami.

Kapalné izolátory

Elektrickou izolaci lze zajistit také použitím materiálů v kapalném stavu. To umožňuje umístit tekutou izolaci na potřebné místo a později ji vytvrdit. Příkladem jsou ochranné laky a tmely. Kromě toho tekuté epoxidové nebo polyesterové impregnační pryskyřice lze přidávat k vláknité izolaci a vytvářet tak tuhé kompozitní materiály.

Tuhé a pružné elektrické izolátory: příklady použití

Převážná většina průmyslových odvětví se zabývá elektrickou izolací. Izolace se používá při výrobě motorů, kabelů a transformátorů, ale také ve všech elektronických zařízeních.

Elektrické motory a generátory

V elektronice se desky s plošnými spoji vyrábějí z materiálu zvaného FR-4, což je laminát vyrobený z epoxidové pryskyřice a skleněných vláken. Jedná se o silný, tuhý a nehořlavý materiál.

Izolátory pro elektroniku

Malé elektromotory pracující s nízkým napětím, jako jsou motory čerpadel stěračů čelního skla, lze izolovat pomocí pružných polyesterových izolačních fólií o tloušťce asi 100 mikronů, protože dielektrický charakter izolantu se mění s jeho tloušťkou. Pružné izolátory se používají například v zářezových zpětných nebo mezifázových funkcích.

Na druhé straně u zařízení typu turboalternátoru nebo plynové turbíny běžně používáme materiály pro uzavření štěrbin z vysoce výkonného laminátu, které jsou silnější, odolnější a kombinují výhody 2 nebo 3 materiálů. Příklad: Nokamex triplex lamináty.

Izolátory pro automobilový průmysl

V automobilovém průmyslu se elektrické izolátory používají mimo jiné na alternátorech, kabelech a palubní elektronice. Od nástupu elektrických a hybridních automobilů navíc tato potřeba jen vzrostla kvůli nutnosti izolovat baterie. Lze použít například Formex®, polypropylen ve fóliích nebo voštinových deskách. Tato řešení mohou být izolačními materiály rozptylujícími teplo nebo izolačními materiály s integrovanými vlastnostmi vedoucími proud.

Závěr

Na trhu je k dispozici mnoho řešení elektrické izolace a jejich výběr závisí na aplikaci. Tyto materiály mají navíc různé vlastnosti z hlediska elektrické izolace, teplotní odolnosti a mechanické pevnosti.

Neváhejte se obrátit na naše týmy. Pomohou vám vybrat tu správnou elektroizolaci pro vaše potřeby!

Konkrétní potřeba?

Naše týmy vám odpoví co nejdříve